Junior GP serien slut for denne sson

22-03-2009

Så er sæsonens Junior Grandprix serie slut efter det sidste stævne, som blev afholdt af Taastrup Skakforening i dag. Den samlede slutstilling kan ses via juniormenuen (og link nedenfor), og vi samler også lige op med slutstillingerne i de spillede grupper i de 4 stævner, som er spillet i 2009 - se nedenfor. Nu gælder det så nedtælling til årets Sjællandsmesterskab, som afholdes af 8. hovedkreds - også her henvises til juniormenuen (nyheder / kalender), hvor der er omtale og link til indbydelsen. Tilmeldinger til Sjællandsmesterskabet vil blive koordineret af KSU's og klubbernes juniorledere. Regler for, hvem der er kvalificeret, kan også ses via juniormenuen (se under Retningslinier nederst!).

Link til slutstillingen i sæsonens Junior Grandprix'er her.
Link til retningslinierne for, hvem der er kvalificeret her (se nederst i teksten).
Link til indbydelsen til Sjællandsmesterskabet 2009 her.

Resultaterne fra de 4 Junior Grandprix stævner i 2009 følger her nedenfor.

Junior Grandprix - Taastrup 22. marts 2009

Gruppe A-B-C (5 runder):
1. C Michael Vesterli BMS 5
2. C Frederik Nielsen Zmylon Taastrup 3½
3. B Julie Larsen Amager 3
4. C Andreas Høstbo BMS 2
5. A Mark Kirkebække Taastrup 1½
6. C Jakob Rudloff Amager 0

Gruppe D-E-F (7 runder):
1-4. D Holger Danielsen Ingen klub 5
1-4. D Mikkel Drygaard Taastrup 5
1-4. F Patrick Eriksson Øbro 5
1-4. F Peder Galei Kjeldsen K41 5
5. E Daniel Lamberth BMS 4
6. D Asbjørn Jensen BMS 3
7-8. E Daniel Isbrandt Amager ½
7-8. F Kasper Ylanen Taastrup ½

Junior Grandprix - K41 7. marts 2009

Gruppe C-D (7 runder):
1. D Jonathan Braüner BMS 6½
2. C Martin Haubro BMS 6
3. C Emil Wulff Rasmussen Taastrup 4
4. D Holger Danielsen Ingen klub 3½
5. D Torbjørn Lynge Freiberg BMS 2½
6-7. D Asbjørn Jensen BMS 2
6-7. D Mikkel Drygaard Taastrup 2
8. C Jakob Rudloff Amager 1½  
 
Gruppe E (7 runder):
1. Benjamin Braüner BMS 7
2. Rasmus Joensen Follin Stengård 5½
3. Mikkel Goldschmidt BMS 5
4. Frederik B. Jensen BMS 4½
5. Daniel Isbrandt Amager 3
6. Sarah O. Grønnegaard Stengård 2
7. Simon Christensen Udenfor KSU 1
  
Gruppe F (9 runder):
1. Peder Galei Kjeldsen K41 7½
2. Emmet Smith Øbro 34 100 7
3. Gabriel Gyaljen Øbro 6½
4-5. Samuel H. May Øbro 5½
4-5. Julian Waldmann K41 5½
6-7. William Kronbæk Brønshøj 4
6-7. Leif Nejst Udenfor KSU 4
8. Jacob Wieland Jensen Øbro 3½
9. Nicolai O. Grønnegaard Stengård 1½
10. Nikolaj Wieland Jensen Øbro 0

Junior Grandprix - BMS 28. februar 2009

Gruppe A-B-C (5 runder):
1. C Denis Ryberg Taastrup 7
2. C Martin Haubro BMS 6
3. B Jon Capion BMS 5
4. C Frederik Nielsen Zmylon Taastrup 4
5. C Emil Hansen Brønshøj 3
6. C Jakob Rudloff Amager 2
7. B Julie Larsen Amager 1

Gruppe D (7 runder):
1. Jonathan Braüner BMS 7
2-4. Mikkel Drygaard Taastrup 5
2-4. Torbjørn Lynge Freiberg BMS 5
2-4. Holger Danielsen Ingen klub 5
5. Martin Jessen BMS 3
6. Alexander BMS 2
7. Caroline Garnett BMS 1

Gruppe E (5 runder):
1. Benjamin Braüner BMS 5
2-3. Mikkel Goldschmidt BMS 3½
2-3. Daniel Lamberth BMS 3½
4. Frederik B. Jensen BMS 2
5. Markus Stenhøj BMS 1
6. Simon Christensen Udenfor KSU 0

Gruppe F (10 runder):
1-2. Samuel H. May Øbro 9
1-2. Peder Galei Kjeldsen K41 9
3. William Kronbæk Brønshøj 5½
4. Linnea Borregaard Stengård 4½
5. Astrid Bostrøm BMS 2

Junior Grandprix - Brønshøj 3. februar 2009

Gruppe C-D (9 runder):
1. D Jonathan Braüner BMS 9
2-3. D Mikkel Drygaard Taastrup 7
2-3. D Hjalte Skov Henningson Øbro 7
4. D Asbjørn Jensen BMS 5½
5. D Holger Danielsen Ingen klub 4½
6. C Emil Hansen Brønshøj 4
7-8. D Alexander BMS 3
7-8. D Torbjørn Lynge Freiberg BMS 3
9. C Jakob Rudloff Amager 2

Gruppe E (10 runder):
1. Benjamin Braüner BMS 8½
2. Marcus Allerup Bogh Øbro 7½
3. Daniel Lamberth BMS 7
4. Mikkel Goldschmidt BMS 5
5. Daniel Isbrandt Amager 2

Gruppe F (7 runder):
1-2. Peder Galei Kjeldsen K41 6
1-2. Patrick Eriksson Øbro 6
3. Samuel H. May Øbro 5
4-5. Jacob Wieland Jensen Øbro 4
4-5. Gabriel Gyaljen Øbro 4
6. William Kronbæk Brønshøj 2
7. Nikolaj Wieland Jensen Øbro 1

 












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk