Junior KM 2007 - Resultater

30-09-2007

Det åbne juniorkøbenhavnsmesterskab 2007 bliv spillet lørdag d. 22. september hos BMS Skak i Ballerup, og vi fik kåret årets juniorkøbenhavnsmestre i de 6 aldersrækker. Resultater og billeder af medaljetagerne kan ses nedenfor. Bemærk række E og F - her gjorde brødrene Braüner rent bord med hhv. 11/11 og 7/7 og to guldmedaljer!
KSU takker BMS Skak for endnu et godt arrangement.

Gruppe A (1987-90)
1. Jordy Friis /Amager  3/7 (Københavnsmester)
2. Mark Kirkebække /Tåstrup  ½/7
(A spillede sammen med B)


Gruppe B (1991-92)
1. Dara Akdag /BMS  6½/7 (Københavnsmester)
2. Mark Hartsteen /Amager  6
3. Lauritz Ziethen /BMS  5
4. Maria Larsen /AMS  4
5. Loui Malthe Halse /BMS  4
6. Alexander Larsen /AMS  2½
7. Frants Stentzer /Hillerød  2
8. Julie Larsen /AMS  1½


Gruppe C (1993-94)
1. Jon Capion /BMS  6½/7 (Københavnsmester)
2. Joachim Knudsen /Allerød  5
3. Denis Ryberg /Tåstrup  5
4. Martin Haubro /BMS  4½
5. Jeppe Hallgren Petersen /Allerød  4
6. Sebastian Alberg Jørgensen /Allerød  2
7. Simon Jehn /AMS  1


Gruppe D (1995-96)
1. Emil W. Rasmussen /Tåstrup  6/7 (Københavnsmester)
2. Frederik Zmylon /Tåstrup  5½
3. Martin Jessen /BMS  5
4. Andreas Lyngsø-Pedersen /BMS  4½
5. Malte Hallgren Petersen /Allerød  4
6. Jeppe Nygård Samuelsen /Allerød  4
7. Peter Møller-Jepsen /Allerød  3
8. Ask Kristoffersen /BMS  3
9. Monika Haubro /BMS  3
10. Deniz Yildin /Taastrup  3
11. Andreas Høstbo /BMS  3
12. Diaco Hamawand /Taastrup  3
13. Nichlas BS Nielsen /Taastrup  2
14. Marco Mohammed Rahim /Taastrup  0

Gruppe E (1997-98)
1. Jonathan Braüner /BMS  11/11 (Københavnsmester)
2. Mikkel Drygaard /Tåstrup  8½
3. Mikkel Goldschmidt /BMS  8
4. Daniel Lambert /BMS  7½
5. Mikkel kofoed Pedersen /Allerød  7
6. Holger R. Danielsen /Hørsholm  6½
7. Alexander Mills /BMS  4½
8. Philip Kofoed-Djursner /NZG Skoleskak  4½
9. Nikolaj Boesby Skou /Allerød  4
10. Frederik Jensen /BMS  2½
11. Peter Lund Andersen /Allerød  2
12. Felix Bundgaard Rützou /Zahle  0


Gruppe F (1999- ..)
1. Benjamin Braüner /BMS  7/7 (Københavnsmester)
2. Martin Percivaldi /Hillerød  6
3. Peder Kjeldsen /K41  4
4. Malte Danø Klingberg  3½
5. Jonas Boesby Skou /Allerød  3
6. Bertil Borum /Hillerød  3
7. Peter Moll Berg  1½

 












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk