Sjællandsmestrene 2007 kåret

29-04-2007

Sjællandsmesterskabet 2007 blev afholdt lørdag d. 28. april hos BMS Skak i Ballerup med 92 juniorer, som havde kvalificeret sig via Junior Grandprix serierne i de tre sjællandske hovedkredse. Der blev spillet i de sædvanlige 6 aldersklasser, jf. nedenfor. Det var i år 1. hovedkreds' tur til af afholde stævnet, og KSU takker BMS Skak for afholdelsen af et godt og effektivt arrangement, hvor alle mestre var kåret og præmierne uddelt ved 16-tiden - i passende tid til at de juniorer og forældre, der skulle direkte videre til Göteborg Cup kunne drage videre.

Der var stor spænding og intens kamp i de afgørende topopgør i alle rækker! Slutstillingerne følger nedenfor. Vi følger senere op med billeder af de tre topplacerede i hver aldersrække.

A-rækken (født 1986-89)

NrNavn(Hk) KlubFIDEDSUPtsKorKor2
1Martin Lee Lauritsen(1) Taastrup207819664
2Alvin Moustgaard(1) BMS Skak1560
3Sofus Rønne Christensen(8) Hillerød176635.50
4Daniel Jakobsson(2) Ringsted124934.50
5Johann Stanislavs(2) Holbæk1000  
 

B-rækken (født 1990-91)

NrNavn(Hk) KlubFIDEDSUPtsKorOmk
1Mark Strange Hartsteen(1) Amager194217018.251
2Jacob Abildlund Brorsen(1) BMS Skak182217488.250
3Andreas Mieritz(2) Holbæk010622.251
4Julie Wael(2) Nordby013502.250
5Alexander Duckert(8) Espergærde010001
6Mark Kirkebække(1) Taastrup010000  
 

C-rækken (født 1992-93)

NrNavn(Hk) KlubFIDEDSUPtsKorKor2
1Dara Akdag(1) BMS Skak20181964621.015.0
2Nicolai K. Brondt Pedersen(1) Lyngby-Virum16371881516.014.5
3Bjarke Gregor(2) Ringsted12044.516.012.0
4Frederik Jensen(2) Jyderup1556417.016.0
5Emilie Ellegård Christensen(2) Jyderup16651880414.010.0
6Jon Capion(1) BMS Skak1483413.011.5
7Joachim Holm Knudsen(8) Allerød10003.511.09.5
8Kristoffer Joanesarson(8) Espergærde12803.510.011.0
9Nikolaj Siim Larsen(8) Espergærde1029314.012.0
10Christoffer Ellegård Christensen(2) Jyderup15811467313.514.0
11Jeppe Hallgreen Petersen(8) Allerød1150310.513.5
12Loui Malthe Halse(1) BMS Skak1286310.010.5
13Oskar Steen Laulund Jensen(1) Brønshøj120638.09.0
14Lasse Dinesen(2) Skovbo13062.510.513.0
15Mikkel Hasbo(2) Næstved13182.58.013.0
16Lauritz Ziethen(1) BMS Skak11792.57.510.5
17Maria Larsen(1) Amager1185211.012.5
18Alexander Larsen(1) Amager100029.012.5
19Søren Have(2) Møn112525.014.0
20Mathias Jørgensen(2) Nordby100023.08.0
21Julie Larsen(1) Amager100013.011.0
 

D-rækken (født 1994-95)

NrNavn(Hk) KlubPtsKorKor2
1Simon Ellegård Christensen(2) Jyderup20.014.0
2Denis Ryberg(1) Taastrup517.016.0
3Filip Fyhn(2) Jyderup19.012.5
4Martin Haubro(1) BMS Skak415.015.0
5Emil Wulff Rasmussen(1) Taastrup413.013.0
6Rune Foss-Madsen(2) Skovbo410.011.0
7Julius Mølvig(2) Skovbo12.514.0
8Klemens Gyldendorf(2) Næstved10.58.5
9Frederik Nielsen Zmylon(1) Taastrup315.013.5
10Casper Christensen(2) Skovbo38.011.0
11Simon Jehn(1) Amager6.08.5
12Morten Alexandersen Poulsen(2) Skovbo5.08.5
13Emil Lynggaard(2) Nordby211.012.0
14Andreas Lyngsø-Petersen(1) BMS Skak210.015.5
15Peter Møller Jepsen(8) Allerød27.012.0
16Ask Kristoffersen(1) BMS Skak27.011.5
17Bastian Pedersen(1) BMS Skak13.011.5
 

E-rækken (født 1996-97)

NrNavn(Hk) KlubPtsKorKor2
1Jonathan Braüner(1) BMS Skak733.029.5
2Adam Thyssen(1) BMS Skak28.526.0
3Tobias Andersen(2) Skovbo22.526.5
4Mikkel Drygaard(1) Taastrup527.029.0
5Malte Halgren Petersen(8) Allerød526.029.0
6Thomas Fyhn(2) Jyderup525.027.5
7Emma Christensen(2) Skovbo521.026.5
8Mikkel Frederiksen(2) Næstved20.522.0
9Simon Seirup(2) Jyderup20.025.0
10Jeppe Samuelsen(8) Allerød14.522.5
11Markus Jørgensen(2) Nordby13.520.0
12Jonas Rasbak(2) Nordby418.022.5
13Nikolaj Boesby Skou(8) Allerød414.521.0
14Nichlas B. S. Nielsen(1) Taastrup414.021.5
15Niels Kold(1) Vadgård17.024.5
16Monika Haubro(1) BMS Skak15.523.0
17Mads Hansen(2) Køge15.021.5
18Martin Gandsø(8) Espergærde320.022.0
19Mikkel Kofoed Pedersen(8) Allerød317.524.5
20Alexander T. Jørgensen(2) Ringsted315.023.5
21Martin Jessen(1) BMS Skak314.023.5
22Mika Silva Larsen(8) Hillerød9.022.5
23Alexander Mills(1) BMS Skak211.021.5
 

F-rækken (født 1998 - .. )

NrNavn(Hk) KlubPtsKorKor2
1Oliver Hellum(2) Skovbo731.025.5
2Martin Percivaldi(8) Hillerød632.031.0
3Daniel Lamberth(1) BMS Skak621.026.0
4Jacob Andersen(2) Næstved23.025.5
5Kasper N. Hansen(2) Forlev526.029.5
6Jakob Khoi Pedersen(1) BMS Skak525.030.5
7Jonas Christensen(2) Skovbo521.028.0
8Troels Bækgård Andersen(2) Skovbo518.023.5
9Benjamin Braüner(1) BMS Skak21.026.5
10Andrea Keitum(2) Nordby420.028.5
11Michael Alexandersen Poulsen(2) Skovbo420.027.5
12Anton Gudnæs(2) Skovbo418.022.0
13Sebastian Førby Pedersen(8) Espergærde416.019.0
14Daniel Bekker-Jensen(1) BMS Skak413.021.5
15Frederik B. Jensen(1) Hvidovre316.022.5
16Nicolai Nørregaard Jensen(1) Hvidovre313.025.0
17Jonas Boesby Skou(8) Allerød212.019.0
18Marcus T. Jørgensen(2) Ringsted28.021.5
19Sofie Bekker-Jensen(1) BMS Skak16.021.5
20Patrick B. Jensen(1) BMS Skak00.018.0
 

 












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk