5 nye juniorkøbenhavnsmestre 2006

23-09-2006

I dag blev der kåret 5 nye juniorkøbenhavnsmestre i junioraldersklasserne i KSU's Junior-KM 2006. Den nye klub BMS Skak i Ballerup - sammenslutningen af de tidligere Ballerup og Skovlunde skakklubber - stod for arrangementet, som forløb effektivt og uden problemer. 63 juniorer var mødt frem, heriblandt 20 fra Limhamn, som tog turen over Øresund for at dyste med de jævnaldrende danske juniorer om præmier og medaljer - et dejligt islæt i Junior-KM! Selve KM-titlerne kunne dog kun vindes af juniorer fra Storkøbenhavn (DSU's 1. hovedkreds).

Resultaterne fra de 6 aldersklasser kan ses nedenfor. I ældste klasse var der ikke mødt nogle københavnske juniorer frem, kun en enkelt deltager fra Limhamn(!), så denne titel forblev uplaceret i 2006! KSU takker BMS Skak for et godt arrangement.

Se billeder fra Junior-KM 2006 her.

Gruppe A (1986-89) og Gruppe B (1990-91)
1. Alex C. Hansen,  Taastrup 5 p. - Kbh.-mester (B)
2. Peter N. Skovgaard,  BMS Skak 4½ p.
3. Mark Strange Hartsteen,  Amager 4½ p.
4. Jacob Brorsen,  BMS Skak 4 p.
5. Nada Gjoreska (A),  Limhamn 2 p.
6. Drazena Dragicevic,  Limhamn 1 p.
7. Mark Kirkebække,  Taastrup 0 p.
(Alle-mod-alle, 6 runder)

Gruppe C (1992-93)
1. Dara Akdag,  BMS Skak 6 p. - Kbh-mester (C)
2. Oskar Steen Jensen,  Brønshøj 4 p.
3. Jon Capion,  BMS Skak 3½ p.
4. Lauritz Ziethen,  BMS Skak 2½ p.
5. Jeppe Hallgren Petersen,  Allerød 2½ p.
6. Joachim Holm Knudsen,  Allerød 2 p.
7. Loui Malthe Halse,  BMS Skak ½ p.
(Alle-mod-alle, 6 runder)

Gruppe D (1994-95)
1. Philip Lindgren,  Limhamn 7 p.
2. Malin Tjärnemo,  Limhamn 5 p.
3. Denis Ryberg,  Taastrup 5 p. - Kbh-mester (D)
4. Linus Johansson,  Limhamn 5 p.
5. Andreas Lyngsø-Petersen,  BMS Skak 4.5 p.
6. Emil W. Rasmussen,  Taastrup 4.5 p.
7. Martin Haubro,  BMS Skak 4.5 p.
8. Ask Kristoffersen,  BMS Skak 4 p.
9. Jesper Stenberg,  Limhamn 4 p.
10. Malthe Baungaard,  Lyngby-Virum 4 p.
11. Martin Lundgren,  Limhamn 3.5 p.
12. Morten Yding Hollerup,  Allerød 3.5 p.
13. Marius Niebuhr,  Allerød 3.5 p.
14. Frederik Zmylon,  Taastrup 3 p.
15. Peter Møller-Jepsen,  Allerød 3 p.
16. Joakim Berntsen,  Limhamn 3 p.
17. Richard Lagerström,  Limhamn 3 p.
18. Tim Ohlsson,  Limhamn 3 p.
19. Bastian Pedersen,  BMS Skak 2 p.
20. Nicolai Refsgaard,  Allerød 1 p.
21. Ulrika Andersson,  Limhamn 1 p.
(Schweitzer, 7 runder)

Gruppe E (1996-97)
1. Martin Ollén,  Limhamn 7 p.
2. Adam Thyssen,  BMS Skak 6.5  p. - Kbh-mester (E)
3. Lars Åström,  Limhamn 6.5  p.
4. Mads-Holger Jacobsen,  BMS Skak 5  p.
5. Jonathan Braüner,  BMS Skak 5  p.
6. Daniel Draugsvoll,  Marielyst skole 5  p.
7. Mikkel Drygaard,  Taastrup 5  p.
8. Mikkel Kofoed Petersen,  Allerød 5  p.
9. Martin Jessen,  Hvidovre 5  p.
10. Malte H Petersen,  Allerød 4  p.
11. Jonas Tjärnemo,  Limhamn 4  p.
12. Jeppe Nygård Samuelsen,  Allerød 4  p.
13. Axel Szetu,  Søborg 4  p.
14. Nicolaj Boesby Skou,  Allerød 4  p.
15. Victor Berntsen,  Limhamn 4  p.
16. Alexander,  BMS Skak 3  p.
17. Jakub Engström,  Limhamn 3  p.
18. Mathias Thomsen,  BMS Skak 3  p.
19. Theo B Hennius,  Limhamn 3  p.
20. Amanda Pettersson,  Limhamn 3  p.
21. Nichlas B S Nielsen,  Taastrup 2.5  p.
22. Boris Bozovic,  Limhamn 2.5  p.
23. Vincent Schuurhof,  Hellerup 2  p.
(Schweitzer, 8 runder)

Gruppe F (1998 .. )
1. Jakob Khoi Pedersen,  BMS Skak  6 p. - Kbh-mester (F)
2. Benjamin Braüner,  BMS Skak 6 p.
3. Daniel Lamberth,  BMS Skak 5½ p.
4. William T. Sommer,  DK 2½ p.
5. Karl Åström,  Limhamn 0 p.
(Alle-mod-alle dobbeltrundigt, 8 runder)

 












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk