Seneste Nyheder

Resultater fra Junior KM

26-09-2005

Hermed de længe ventede resultater fra Det Åbne Junior KM 2005 fra i lørdags... - og se også billeder af vinderne og info m.m. her

 

At turneringen i sig selv blev et tilløbsstykke vi ikke har set magen til
længe, kan vi takke vore svenske venner fra Limhamn for, da de var
repræsenteret med ikke færre en 23 af de 78 deltagere!

Resultaterne i den rækkefølge som de indløb:

Gruppe F:

1. Jonas Tjärnemo, Limhamn 5 p. Københavnsmester
2. Victor Berntsen, Limhamn 3½ p.
3. Mikkel Drygaard, Taastrup 2 p.
4. Daniel O. Lamberth, Skovlunde 1½ p.
De 4 deltagere spillede dobbeltrunde alle mod alle.

Gruppe D:

1. Malin Tjärnemo, Limhamn 5 p. Københavnsmester
1. Jeppe H. Petersen, Allerød 5 p.
1. Oskar S. Jensen, Brønshøj 5 p.
1. Philip Lindgren, Limhamn 5 p.
1. Mikkel Bilgrav Madsen, Brønshøj 5 p.
6. Malthe Baungaard, Lyngby-Virum 4½ p.
6. Rune Foss Madsen, Skovbo 4½ p.
8. Jon Capion, Skovlunde 4 p.
8. Joachim H. Knudsen, Allerød 4 p.
8. Nicolai Siim, Espergærde 4 p.
11. Kim Mæchel, Ålsgårde 3½ p.
11. David Krabbe Hansen, Brønshøj 3½ p.
13. Martin Haubro, Ballerup 3 p.
13. Mikael Lindholm, Limhamn 3 p.
13. Denis Ryberg, Taastrup 3 p.
13. Jon Hofdahl-Maltesen, Øbro 3 p.
17. Simon Jehn, Amager 2½ p.
17. Martin Söderberg, Limhamn 2½ p.
17. Ossian Gyllin, Limhamn 2½ p.
17. Richard Lagerström, Limhamn 2½ p.
21. Popak Razavieun, Limhamn 2 p.
De 21 deltagere spillede 7 runder monrad

Gruppe C:

1. Alexei C. Hansen, Taastrup 7 p. Københavnsmester
2. Dara Akdag, Skovlunde 6 p.
3. Mark S. Hartsteen, Amager 4½ p.
4. Kristoffer Joanesarson, Espergærde 4 p.
4. Nicolai K. B. Pedersen, Lyngby-Virum 4 p.
4. Loui Malthe Halse, Skovlunde 4 p.
7. Bjarne Gregor, Ringsted 3½ p.
8. Anders Germansen, Skovlunde 3 p.
8. Jacob Brorsen, Skovlunde 3 p.
8. Finn Broman, Limhamn 3 p.
8. Drazenia Dragicevic, Limhamn 3 p.
8. Lauritz Ziethen, Skovlunde 3 p.
8. Johannes Hedman, Limhamn 3 p.
8. Maria Larsen, Amager 3 p.
15. Jens C. Mehr Hansen, Farum 1 p.
15. Julie Larsen, Amager 1 p.
De 16 deltagere spillede 7 runder monrad

Gruppe B:

1. Peter Skovgaard, Skovlunde 5 p. Københavnsmester
2. Søren Rohmann-Sønderby, Skovlunde 4½ p.
3. Johan Ahlander, Limhamn, 3½ p.
4. Frederik Oest Møller, Skovlunde 3 p.
5. Alvin Moustgaard, Skovlunde 2 p.
6. Mikkel Bernth Knoth, Brønshøj 1 p.
De 6 deltagere + 3 deltagere i gruppe A spillede 6 runder monrad

Gruppe A:

1. Alexander Rosenkilde, Taastrup 4½ p. Københavnsmester
2. Leonard Nielsen, Herlev 3½ p.
3. Sissel Kærgaard, Skovlunde 3 p.
De 3 deltagere + 6 deltagere i gruppe B spillede 6 runder monrad

Gruppe E (96):

1. Malte H. Petersen, Allerød 5½ p.
2. Monika Haubro, Ballerup 5½ p.
3. Lars Åström, Limhamn 5 p.
4. Diaco Hamawand, Taastrup 5 p.
4. Martin Ollén, Limhamn 5 p.
6. Emma Christensen, Skovbo 4½ p.
6. Kasper Damgaard, Lyngby-Virum 4½ p.
8. Victor Krook, Limhamn 4 p.
8. Holger H. Fischer, Lyngby-Virum 4 p.
8. Mathias Thomsen, Skovlunde 4 p.
11. Jacob Bjerggaard, Lyngby-Virum 3½ p.
12. Daniel Buch, Taastrup 3 p.
De 12 deltagere + 16 deltagere i Gruppe E (95) spillede 9 runder monrad

Gruppe E (95):

1. Michael Vesterli, Øbro 8½ p. Københavnsmester
2. Andreas Lyngsø-Petersen, Skovlunde 7½ p.
3. Casper Christensen, Skovbo 6½ p.
4. Emil Wulff Rasmussen, Taastrup 6 p.
5. Svetoslav Korolev, Taastrup 5½ p.
5. Sofie Dürrfeld, Øbro 5½ p.
7. Kelvin Sanders, Espergærde 5 p.
8. Anders Rubion, Ballerup 4½ p.
9. Johannes Ekne, Limhamn 4 p.
9. Joakim Berntsen, Limhamn 4 p.
9. Jesper Stenberg, Limhamn 4 p.
9. Frederik Nielsen Zmylon 4 p.
9. Martin Lundgren, Limhamn 4 p.
14. Jakob Stigsson, Limhamn 2 p.
15. Mikael Arcabic, Limhamn 1 p.
16. Frederik Zanichelli, Limhamn ½ p.
De 16 deltagere + 12 deltagere i Gruppe E (96) spillede 9 runder monrad












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk