Resultater fra Pokalstævnet i ØBRO

26-04-2015

Søndag 26. april var ØBRO rammen om årets pokalkvalifikationsstævne for 1, og 8. Hovedkreds. 17 hold deltog, heraf 7 hold i eliterækken og 10 hold i bredderækken. Vinder af stævnet blev ikke overraskende Philidor som fik 26 point ud af 28 mulige, og hvor Nils Grandelius og Nikolaj Mikkelsen scorede maksimum.

Slutstillingen i Eliterækken:

1. Philidor 26 point (GM Nils Grandelius, GM Jakob Vang Glud, IM Nikolaj Mikkelsen og IM Simon Bekker Jensen)
2. Brønshøj 1 17½ point (FM Jakob Aabling-Thomsen, IM Jacob Carstensen, Roland Greger og Morten Ligaard)
3. Nordkalotten 17 point ( FM Kåre Kristensen, FM Jacob Sylvan, Esben Hove og FM Peter Jakobsen)
4. Roskilde 1 14½ point (Lasse Christensen, Henrik Mølvig, Hanus Brekka og Preben Løvgreen Nielsen)
5. Taastrup 13½ point (Christian Eriksson, Peter Birk Petersen, Martin Lee Lauridsen og Brina Kristensen)
6. Furesø 12 point (Søren Bogø, Peter Thorsbro, Klaus Nielsen og Steen Mølgaard)
7. Brønshøj 2 11½ point (FM Ejner Tatari Borgbjerg, Peter Brondt Pedersen, Rune E. Andersen og Klaus Yssing)

Fra Eliterækken kvalificerede Philidor(1. HK), Brønshøj 1(1. HK), Nordkalotten(8. HK) og Roskilde 1(8. HK) sig til finalestævnet 24. maj i Svendborg.

Slutstillingen i Bredderækken:

1. Hillerød 18 point (Lars Nilsson, Palle Skov, Laurids Paulsen og Bernhard W. Sørensen)
2. Fr.berg 17 point ( Dick Sørensen, John Laurids Hansen, Dennis Lauge Rose og Niels Møller Rendlev)
3. Valby 16½ point (og 9 matchpoint) (Dennis Rej, Kurt Klifoth, Peter Tjørnsted og Åge Møller)
4. ØBRO 2 16½ point (og 8 matchpoint) (Jesper Vej, Morten Renneberg, Christoffer Munkholm og Mats Lundh Gulbrandsen)
5. Brøndby 15½ point (Jakob Nielsen, Petruli Petrovski, Michael Skelbæk og Anders Kjær)
6. ØBRO 3 14½ point (Thomas V. Pedersen, Niels Christian Schjødt, Uno Skonnord og Martin Ulrik Sdun)
7. Roskilde 2 13 point (Jens Bo Hansen, Julius Mølvig, Dariusz Allam og Olav E. Jørgensen)
8. ØBRO 3 11 point (Martin Reib Petersen, Villads Ussing Bojesen, Mathias Frost Torp-Hansen og Sofie Bech Dürrfeld)
9. Brønshøj 2 10 point (Steen B. Petersen, Mikkel Jørgensen, Jan Mouritsen og Hans Jørgen Hansen)
10. Gribskov 8 point (Rasmus Pape, John K. Sørensen, Rasmus Petersen, Jørn Vestergaard og Markus Baadsgaard)

Fra Bredderækken kvalificerede Hillerød(8. HK), Fr.berg (1. HK), Valby (1. HK) og Roskilde 2(8. HK) sig til finalestævnet 24. maj i Svendborg.

Fra 1. rundes kamp i bredderækken, hvor Fr.berg og Hillerød mødtes. Nærmest kameraret er det Bernard W. Sørensen(Hillerød)som har hvid mod Niels Møller Rendlev(Fr.berg). på bræt 3 er det Dennis Lauge Rose(Fr.berg) som har hvid mod Laurids Paulsen(Hillerød). På Bræt 2 er det Palle Skov(Hillerød) som har hvid mod John Laurids Hansen(Fr.berg), mens Dick Sørensen(Fr.berg) på bræt 1 har hvid mod en noget skjult Lars Nilsson(Hillerød). Matchen endte 2½-1½ til Hillerød.












Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk