Junior Links

En håndfuld velvalgte links til juniorskak/træning og andre nyheder der omhandler juniorskak.

Spil skak på nettet www.skoleskak.dk Tjele skak efterskole Tv2 Skak

Det Åbne Junior KM 2014

28-09-2014

Det Åbne Junior KM blev endnu engang afholdt hos BMS Skak, der var i år 54 deltagere der kæmpede om medaljer og vandrepokaler. I gruppe F måtte der lynomkamp imellem Karl Emil, Oliver og Sarah til for at finde mesteren.

Slutstillingen blev følgende:

Gruppe F:
1. Karl Emil Nielsen-Refs, Amager, 8 pts
1. Oliver Watts, BMS Skak,  8 pts
1. Sarah Bækgård Andersen, Roskilde, 8 pts
4. Malte Erikstrup, Caissa, 6 pts
5. Axel Holland, Nørrebro, 4½ pts
5. Anders Schjøtt, Athene Skolen,  4½ pts
7. Julie Allerup, 2½ pts
8. Sverre E. Jørgensen, Roskilde, 1½ pts
9. Sara Kizilkaya, 1 pts
9. Victor de Blecourt Dalsberg, 1 pts
 
Gruppe E:
1. Oscar Koch-Müller,Præstø, 6½ pts
2. Kishichiro  Komatsu Kræmmer, Nørrebro 6 pts
3. Silas Høyerup, Caissa, 5 pts
3. Hannibal Valeur Jaques, Nørrebro, 5 pts
5. Nienke van den Brink, Caissa, 4½ pts
5. Theo Stage-Steffensen, Køge, 4½ pts
5. Arn Holland, Nørrebro,  4½ pts
8. Artur Stefirta, BMS Skak, 4 pts
8. Andrea Bækgård Andersen, Roskilde, 4 pts
8. Signe Lystrup Nielsen, BMS Skak, 4 pts
11. Ida Møller Christiansen, Køge, 3½ pts
11. Niklas Henmar, Munkekær, 3½ pts
11. Emil Hedegaard Jensen, Lyngby-Virum, 3½ pts
11. Oscar W. Bech, Munkekær, 3½ pts
15. Oliver Herlufsen, Munkekær, 3 pts
15. Ingrid Nielsen-Ref, Amager, 3 pts
15. Sigrid E. Jørgensen, Roskilde, 3 pts
18. Rasmus Tønnesen, Køge, 2½ pts
19..Bertil Vinther Windsløv, Munkekær, 2 pts
19. Benjamin Christoffersen, Munkekær, 2 pts
19..Sebastian Friberg-Johansen, Munkekær, 2 pts
19. Victor J. Runge, Roskilde, 2 pts
23. Axel Ravnborg, 1½ pts

 
Gruppe D:
1. Nicolai Kistrup, BMS Skak, 6 pts
2. Andreas Skovgaard, Nørrebro, 5½ pts
3. Sander Stage-Steffensen, Køge, 5 pts
4. Albert Lyng Petersen, BMS Skak, 4½ pts
4. Gustav Trærup, Sorø, 4½ pts
6. Sanshiro Komatsu Kræmmer, Nørrebro, 4 pts
6. Olav E. Jørgensen, Roskilde, 4 pts
6. Donald Brinch, Greve, 4 pts
9. Kaj Caspersen, Lyngby-Virum, 3½ pts
10. Daniel Stefirta, BMS Skak, 3 pts
11. Jakob B. Hansen, Taastrup, 2½ pts
12. Mikala Høyerup, Caissa, 2 pts
12. Emil Skovgaard, Nørrebro, 2 pts
14. Vladimir Andersen, Taastrup, 1 pts
14. Magnus Sidor, Køge, 1 pts
16. Ahmed Haydar, 0 pts

 
Gruppe C:
1. Samuel H. May, ØBRO, 4½ pts   
2. Emmet Smith, Nørrebroj, 4 pts
3. Victor Koch-Müller, Præstø, 3 ½ pts   
4. Christian Vikkelsø, BMS Skak, 1 pts

 
Gruppe B:
1. Alexander Graulund, Caissa, 2 pts

Junior Kalender

Ungdoms DM

Skanderborg  3 - 5 Oktober

http://old.skak-dm.dk/ungdom/2014/index.asp

JGP Amager

Lørdag d. 17 Januar 2015

 

Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk