Junior Links

En håndfuld velvalgte links til juniorskak/træning og andre nyheder der omhandler juniorskak.

Lær slutspil Spil skak på nettet www.skoleskak.dk Tjele skak efterskole

Junior Grandprix 2007-08

Navn Født Klub BMS K41 Øbro Brøn Amag Tåst Points Gavekort
Gruppe A
1 Jordy Friis 30/01/1990 Amager 38 38 38 38 34 - 186 290
2 Mark Kirkebække 17/12/1990 Taastrup - - - 34 38 - 72 90
3 Alexander Rosenkilde 01/09/1988 Taastrup - - - - - 38 38 80
4 Michael Nguyen 01/01/1988 Udenfor KSU - - - - - -    
Gruppe B
1 Mark Strange Hartsteen 10/08/1991 Amager 34 38 31 - 34 - 137 230
2 Julie Larsen 29/06/1992 Amager 21 34 - 34 30 - 119 110
3 Lauritz Haar Ziethen 17/11/1992 BMS 30 - 36 38 - - 104 180
4 Loui Malthe Halse 25/05/1992 BMS 30 - 36 - - - 66 110
5 Maria Larsen 29/06/1992 Amager 24 - - - 30 - 54 30
6 Dara Akdag 24/06/1992 BMS - - - - 38 - 38 90
7 Nicolai K. Brondt Pedersen 16/01/1992 Lyngby-Virum 38 - - - - - 38 80
8 Jacob Abildlund Brorsen 06/07/1991 BMS - - - - - 38 38 60
9 Thorbjørn Scheel-Whitte 18/12/1992 K41 24 - - - - - 24  
Gruppe C
1 Jon Capion 30/11/1993 BMS 36 38 33 - 38 33 178 310
2 Denis Ryberg 05/06/1994 Taastrup 36 - 38 38 - 38 150 310
3 Jakob Rudloff 14/01/1994 Amager - - 25 31 31 28 115 30
4 Martin Haubro 26/05/1994 BMS - 34 33 - - 33 100 130
5 Gilbert Hedegaard 22/04/1993 K41 31 - - 34 - - 65 30
6 Simon Jehn 18/05/1994 Amager - - - - 34 - 34 40
7 Milan Jha 29/07/1994 Øbro - - 28 - - - 28  
8 Christian Kirk 27/08/1993 Udenfor KSU - - - - - -    
Gruppe D
1 Emil Wulff Rasmussen 08/07/1995 Taastrup 28 34 34 28 - 38 162 370
2 Frederik Nielsen Zmylon 15/10/1995 Taastrup 31 28 - 38 36 28 161 350
3 Andreas Lyngsø-Petersen 06/02/1995 BMS 36 31 31 24 - 34 156 340
4 Martin Jessen 07/07/1996 BMS 17 21 28 20 28 31 145 130
5 Niels Kold 01/10/1996 Stengård 21 25 - 24 36 22 128 200
6 Michael Vesterli 28/06/1995 BMS - 38 38 34 - - 110 270
7 Nichlas B.S. Nielsen 27/08/1996 Taastrup 25 18 25 18 - - 86 50
8 Monika Haubro 06/05/1996 BMS 21 21 - - - 25 67 70
9 Ask Kristoffersen 19/11/1995 BMS 36 - - 31 - - 67 170
10 Andreas Høstbo 18/04/1995 BMS 17 - - - 31 - 48  
11 Bastian Pedersen 03/04/1995 BMS 15 16 - - - - 31  
12 Marius Samson 01/01/1995 Brønshøj - - - 16 - - 16  
13 Frederik-Anton Schmidt 17/11/1996 Udenfor KSU - - - - - -    
Gruppe E
1 Mikkel Drygaard 02/10/1997 Taastrup 33 38 34 31 33 34 203 390
2 Jonathan Braüner 04/04/1997 BMS 38 - 38 38 38 38 190 430
3 Alexander 12/04/1997 BMS 25 34 22 28 33 - 142 150
4 Daniel Lamberth 22/04/1998 BMS - 31 28 - 28 31 118 200
5 Daniel Bekker-Jensen 10/01/1998 BMS 28 28 - 34 25 - 115 140
6 Mikkel Goldschmidt 07/03/1998 BMS 33 - - - - 27 60 70
7 Frederik B. Jensen 30/10/1998 BMS - - - 25 - 22 47  
8 Hjalte Skov Henningson 01/04/1997 Øbro - - 31 - - - 31 70
9 William Sommer 28/03/1998 Stengård - - - - - 27 27  
10 Simon Trangeled Pedersen 28/05/1998 Marielyst - - 25 - - - 25 50
11 Tobias Bajard 16/01/1998 BMS 22 - - - - - 22  
12 Thorbjørn Rønsholt 13/10/1997 Øbro - - 20 - - - 20  
13 Torbjørn Lynge Freiberg 14/08/1997 BMS - - 17 - - - 17  
14 Frederik Bent Jensen 30/10/1998 BMS - - 17 - - - 17  
15 Tom Rydström - Sverige 04/12/1997 Udenfor KSU - - - - - -    
16 Joshua Roff 21/08/1998 Udenfor KSU - - - - - -    
Gruppe F
1 Peder Galei Kjeldsen 02/10/2000 K41 33 38 36 36 38 34 215 410
2 Benjamin Braüner 15/08/1999 BMS 38 - 36 36 - 38 148 300
3 Sofie Bekker-Jensen 02/09/1999 BMS 33 33 - 30 34 - 130 230
4 William Kronbæk 14/10/2000 Brønshøj 27 33 28 25 - - 113 130
5 Julian Waldmann 01/01/2000 K41 - 28 - 30 - - 58 100
6 Kasper Ylalen 13/01/2001 Taastrup - - - - - 31 31  
7 Villiam Korte 01/01/1999 Amager - - - - 31 - 31  
8 Jacob Wieland Jensen 26/01/2000 Øbro - - 31 - - - 31 40
9 Patrick B. Jensen 08/09/1999 Atheneskolen 27 - - - - - 27  
10 Johanne Brasholt 01/01/1999 Bagsværd Kostskole - 25 - - - - 25  
11 Martin Percivaldi 26/02/1999 Udenfor KSU - - - - - -    
Copyright 2005-2008 Københavns Skak union.      DHTML Menu By Milonic JavaScript Kontakt : webmaster@ksu.dk | formand@ksu.dk