Set og sket - junior

Rekordmange til Juniorgrandprix

Søndag den 6. november blev det første af seks Juniorgrandprixer (JGP) spillet i denne sæson. Med 65 børn og unge til start var der flere deltagere end nogensinde tidligere i et JGP. Og arrangørerne, Københavns Skak Union og Skak for sjov, måtte allirede sig med Nørrebro Skakklub, så to af grupperne kunne spille der.  Se resultaterne i de tre grupper (Mester, Basis og Begynder).

 

Diplomer til alle til københavnsmesterskaber i skak for ungdom 2022

Lørdag den 24. september spillede 48 børn og unge med i det åbne Københavnsmesterskab for ungdom arrangeret af Københavns Skak Union og BMS (Ballerup Måløv Skakklub). Der var diplomer til alle efer flere timeres fight med fair play, og  i de enkelte aldersgrupper var der guld, sølv og bronze til følgende: 

U14 (13 deltagere - 7 runder)
1. Zakaria Maytham Fahmi (billedet), Skak for sjov, 7 point og københavnsmester
2. Simon Regmi, Ishøj Skakklub, 5½ point
3. Arun Singh Kaushal, Ishøj Skakklub,og Anton Randrup Christensen (ikke i klub), begge 4½ point

U12 (6 deltagere - 5 runder)
1. Diya Shekar, Nørrebro Skakklub og Skak for sjov,  4½ point og københavnsmester
2. Hayk Nahapetyan, Skakforeningen Odysseus, 3½ point
3. Johannes Smedegaard Nielsen, Amager Skakforening, og Felix Catalan, Ishøj Skakklub - begge 3 point

U10 (15 deltagere - 7 runder):
1. Kamal Yogasimman, Hillerød Skakklub, 6 point
2. Patrick Noumedem Hansen, Valby Skakklub, og Adrian Prohnitchi, Skak for sjov - begge 5½ point og københavnsmestre
3. Bastian Rønkjøb, Hvidovre Skakklub og Skak for sjov, 5 point

U08 (12 deltagere - 7 runder):
1. Anders Mikkelsen, Gentofte Skakklub,  6 point og københavnsmester
2. Saiddarshish Saravanan, Skak for sjov,  5½ point
3. Julian Bjerregaard Hagen, Næstved, og Solal Højlund Arnfred, Skak for sjov - begge 5 point

Sjællandsmestre for ungdom 2018

Lørdag 2. juni afgjorde 44 juniorer fra de tre hovedkredse på Sjælland, hvem der fremover kan kalde sig Sjællandsmester 2018.

De tre øverste aldersgrupper blev afviklet som en fælles gruppe, og her var Nicolai Kistrup(BMS) helt suveræn med maksimale 5 point. 2. pladsen tilfaldt Jacob Brendstrup Hansen(Tåstrup) mens Benedicte Kistrup(BMS) blev nr. 3.

I gruppe D(2005-06) vandt Køges Paulius Meskenas foran Silas Høyerup(Caissa) og Lukas Iskos(Nørrebro). Silas havde ellers chancen for at blive sjællandsmester i det indbyrdes parti mod Paulius i sidste runde, men det blev desværre kun remis.

I gruppe E(2007-08)  blev Noah Krug Wahlgreen(BMS) ny Sjællandsmester foran Laurits Bønsvig Wehding og Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs begge fra Amager Skakforening. I gruppen var der 20 deltagere og med mange rigtig dygtige juniorer fra de 3 hovedkredse.

I gruppe F(årgang 2009 eller yngre) stod der Nørrebro på det meste. Sjællandsmester i gruppen blev Andreas Philip Cort Maleeva Hansen med maksimumpoint, foran Tunav Chand Penki og Elin Wu. Alle 3 fra Nørrebro Skakklub. Nørrebro Skakklub havde ialt 10 juniorer afsted til Sjællandsmesterskabet og specielt blandt de yngste deltagere var de helt suveræne.

Resultater fra turneringen findes på: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=25006